FAQ - zavlažování

Co je to automatický závlahový systém?

Je to systém, který plně automaticky zajišťuje závlahu rostlin, nejčastěji trávníku, bez nutnosti lidské obsluhy. Voda je distribuována na přesně vymezená místa pomocí výsuvných postřikovačů, režim závlahy řídí ovládací jednotka ve spolupráci s elektromagnetickými ventily a meteorologickými čidly. Celý systém je ukrytý pod povrchem terénu (více „Automatická závlaha“ ).

Potřebuji automatický závlahový systém?

K životu jistě závlahový systém nepotřebujete. Nicméně, závlahu potřebuje k životu váš trávník a ostatní vegetace na vaší zahradě, pokud je chcete mít celoročně v dobrém stavu a vytvářet si tak pohodové místo k odpočinku a zábavě (více „Proč zavlažovat“ ) . (9) Vláhu můžete dodat rostlinám i manuálně pomocí hadice. Možná, že zkušenosti s ručním zaléváním máte, možná pro vás bude zajímavý tento příklad:

Uvažujme zahradu o rozloze 500 m2. K dispozici pro ruční závlahu máme kohoutek na fasádě domu a hadici. Můžeme tedy počítat s průtokem 1 litru za sekundu. Doporučená denní závlahová dávka jsou 3mm. V takovém případě strávíte na zahradě každý večer (pokud vás nespasí déšť) 50 minut. Za jeden rok (120 suchých dnů) to je rovných 100 hodin.

Pokud chcete strávit tento čas jiným způsobem, automatický závlahový systém potřebujete.

Kolik to stojí?

Na tuto otázku bohužel nelze odpovědět bez znalosti zavlažované plochy. Záleží nejen na velikosti pozemku, ale také na členitosti zavlažované plochy, zdroji vody atd.. Pokud chcete znát předběžný odhad ceny zavlažovacího systému pro vaší zahradu, kontaktujte nás zde.

Nebudou postřikovače stříkat k sousedům nebo na dům?

Při navrhování systému je možné vybírat z velkého množství trysek s různým dostřikem. Dobře navržená automatická závlaha (více „Projekce“ ) pak kropí pouze předem definované plochy, ostatní zůstane suché.

Rozhodl(a) jsem se pro instalaci automatického zavlažovacího systému. Znamená to, že musím obětovat pěkný, roky ručně zalévaný trávník?

Pokud se závlahový systém instaluje do vzrostlého trávníku, je nejprve sejmut travní drn, a teprve ve vzniklé drážce je kopán výkop. Celá instalace trvá 4-8 dnů, po zasypání potrubních rozvodů je původní drn vrácen na své místo. Po dvou týdnech téměř není poznat, kde bylo kopáno (více „Realizace“ ).

Nebudou postřikovače překážet při sekání trávy?

Postřikovače jsou v zemi uloženy tak, že v době nečinnosti přesně lícují s terénem. Sekačka tedy může bez omezení sekat všude.

Nebudu zbytečně plýtvat vodou?

Nebudete. Správně navržený a naprogramovaný systém dopraví s vysokou rovnoměrností přesné požadované množství vody. To se vám ruční závlahou nikdy nepodaří. Navíc automatická závlaha probíhá v nočních hodinách, kdy je nejmenší intenzita výparu (více „Jak zavlažovat“ ). Takže naopak, vodou budete šetřit.

Co když bude pršet?

V případě deště závlahu zablokuje čidlo srážek. Blokovat závlahu můžete také větrným čidlem v případě silného větre a čidlem mrazu, při teplotách kolem a pod nulou.

Nevadí, že zahrada je ve svahu?

Nevadí, ale aby byl systém plně funkční i na ploše, která je ve svahu, musí být správně navržen a všechny navržené komponenty musí být nainstalovány.

Mohu si systém nainstalovat svépomocí?

Lépe je samozřejmě svěřit práci odborníkům, kteří mají zkušenosti s instalací systému. Práce bude hotova rychleji a kvalitně. Pokud ale rádi pracujete na čerstvém vzduchu, máte k dispozici několik pomocníků a chuť se zapotit, umazat a polít vodou nebo chcete ušetřit pár peněz za instalaci, máme řešení i pro vás (více „Udělejte si sami“ ).

Nezničí systém přes zimu zmrzlá voda?

Zmrzlá voda by systém přes zimu určitě poničila. Na konci vegetačního období (konec října) se musí provést zazimování systému. Voda se vytlačí pomocí kompresoru. Na jaře je pak provedena revize a systém je znovu zavodněn a spuštěn na další sezonu (více „Servis").

Jakou značku si mám vybrat?

Na trhu jsou je poměrně dost značek, které nabízejí zavlažovací komponenty. V naší nabídce jsou závlahové komponenty značek K-rain, Signature a mnoha dalších výrobců dalších prvků, bez kterých se zavlažovací systém neobejde. (více „Námi používané značky“ ).

Pokud máte ještě nějaký dotaz, na který jste nenašli odpověď, pošlete nám ho zde.