Postřikovače

Rozdělení postřikovačů

V nabídce jsou tři základní druhy:

  • rozprašovací postřikovače
  • rotační postřikovače turbínové
  • rotační  postřikovače úderové

Rozprašovací postřikovače

Rozprašovací postřikovače jsou instalovány na malé členité plochy. Poloměr dostřiku mají od 0,6 m do 5,5 m podle zvolené trysky. Vyráběny jsou v několika variantách. Liší svojí pevností (odolností na tlak pří pojezdu zahradní techniky) a výškou výsuvu. Nejmenší výsuv (5 cm) je vhodný pro pouze malé, často stříhané trávníky, největší výsuv (30 cm) se využívá pro závlahu záhonů nebo jiných nízkých výsadeb.

 

Rotační postřikovače

zavlažování - rotační postřikovačRotační postřikovače nacházejí nejširší uplatnění. K dispozici jsou modely s dostřikem od 5 m, největší postřikovače dokáží vodu dopravit na vzdálenost přes 30 m. Používány jsou na i na malých zahradách, největší uplatnění mají ale větších plochách. Jejich výhradní použití je na sportovních plochách. Všechny modely mají výměnné trysky, často s několika otvory pro lepší distribuci vody. Na sportovních plochách mohou být doplněny speciálními kryty s umělou nebo i skutečnou trávou.

Zvláštním druhem rotačního postřikovače jsou rotační trysky . Instalují se místo standardních trysek na těla rozprašovacích postřikovačů. Jejich velkou výhodou je vysoká rovnoměrnost postřiku a nízká spotřeba vody. To umožňuje kvalitně řešit závlahu i se slabším zdrojem vody.

 

 

 

Úderové postřikovače

Výsuvné úderové postřikovače již zmizely z nabídky pro řešení závlahy zahrad, ale své upaltnění stále najdou při závlaze velkých ploch, parků a především fotbalových a golfových hřišť. Jejich velkou výhodou je odolnost proti znečištěné vodě. Nevýsuvné úderové postřikovače nalézají uplatnění v řešeních závlahy velkých ploch, kde jsou instalovány na trojnožky nebo tyče, případně na pohyblivá zařízení. Především v zemědělství, ale své využití stále najdou i pro závlahu fotbalového hřiště. Naneštěstí pro správce, postřikovače je třeba po ploše přenášet a uklízet.

 

Speciální variantou úderového postřikovače je samohybný vozík určený především k závlaze fotbalových hřišť.