Mikrozávlaha

Prvky mikrozávlahy najdou široké uplatnění na zahradách, v zahrádkářských pěstebnách nebo i v zemědělství. Nejběžněji používaným komponentem patřícím do kategorie mikrozávlahy je kapkovací potrubí.

Kapkovací potrubí

Kapkovací potrubí se velmi dobře hodí k zajištění závlahy živých plotů a jiných liniových výsadeb. Není ale problém instalovat kapkovací potrubí do plochy záhonů letniček nebo trvalek, stejně jako do keřových výsadeb. Kapkovací hadice se připevňuje k povrchu zemními bodci, nesmí být zahrabána v půdě. Ukryta může být pod mulčovací kůrou nebo kačírkem.

Bodová kapkovací závlaha

Velmi podobný efekt závlahy nabízí velké množství různých typů kapkovačů nebo vykapávacích jehel. Voda je v malých dávkách dopravována přesně ke kořenům rostlin.

Mikropostřikovače

Jinou možnost nabízejí mikropostřikovače. Typy s velmi krátkým dostřikem jsou určené pro spodní závlahu pod listy. Jiné dokáží dopravit vodu i na větší vzdálenosti kolem 2 m (vhodné pro závlahu skalek), v rotačním provedení až 6m (závlaha zeleniny).

Menší pracovní tlak

Všechny prvky mikrozávlahy jsou konstruovány na menší pracovní tlak. Vhodné je tedy použití redukčních ventilů, pokud je mikrozávlaha součástí celku s větším pracovním tlakem.